fbpx

Afrika örgüsü ( box braids ) nedir?

Afrika örgüsü ( box braids ) nedir?

Afrika örgüsü nedir ve neden bu kadar ilgi görüyor ?

Toplumların Estetik anlayışı tarih boyunca değişkenlikler göstererek günümüze dek gelmiştir. Bir çok farklı akım, zaman içinde terkedilmiş veya yerini yenilerine bırakmıştır. Çok uzak geçmiş olmayan 18. , 19. Yüzyılın giyim, moda trendi günümüze gelindiğinde ilginç karşılanabiliyor.
Tarih boyunca trend olan estetik akımlardan çok azı günümüze ulaşabilmiştir. Ulaşabilenlerin ortak noktası ise işlevselliktir. Günümüzün hızlı yaşam biçimi, işlevsel ve pratik olmayan her şeyi bir biçimde geride bırakıyor. Tarih içinde uzun süreler kullanılan ve sadece giymek için bile uzun süreler harcanan bir çok giyim tarzı, günümüz insanının hızlı yaşamına ayak uyduramayacak kadar oyalayıcıdır.
Günlük hayatın hızlı aktığı, insanların sürekli bir yerlere yetişmek durumunda olduğu günümüzde, hem görsel olarak hem işlevsel olarak birbirini tamamlayan akımlar daha çok ilgi görüyor. Saç modelleri de bunların arasında yerini buluyor. Her sabah saçları için uzun vakitler ayırmak istemeyen insanlar, sürekli hazır görünen ve görsel açıdan çekici modelleri tercih etmektedir. Afrika örgüsü veya box braids olarak adlandırılan saç modelleri kullanım kolaylığı ve estetik verimi açısından bir adım öne çıkıyor. Kullanım süresi boyunca saçlarının hep yapılı, hazır olduğunu bilmek insanların özgüvenini ve modunu yükseltiyor. Afrika örgüsünün bu kadar ilgi görmesinin diğer bir sebebi de; sadece bir akımdan ibaret olmamasıdır. Tarih boyunca gelişerek günümüze ulaşması, özgürlük ve bağımsızlığı temsil etmesi de onu diğer modellerden ayıran sebepler arasındadır.
Kullanıcının saç uzunluğu veya rengi ne olursa olsun istenilen uzunlukta ve renkte yapılabilmesi işlevselliğini arttıran nedenler arasındadır. Afrika örgüsünü kaliteli bir salonda uygulatıp, doğru şekilde kullanılması kullanıcının tüm aurasını yükseltir.
Zenci örgüsü olarak da tabir edilen örgülerin kalınlık ve uzunluk olarak bir kaç sınıflandırması vardır. Genellikle standart kalınlıkta ve standart uzunlukta yapılır ve tercih edilir. Standart kalınlık dışında ince, kalın ve ekstra kalın seçenekler de mevcuttur. Uzunluk olarak da Boyun hizasında kısalık, bel hizası ve kalça altına kadar da uygulanabilir. Seçilen uzunluk ve incelik işlem süresini bire bir etkilemektedir. Standart kalınlık ve uzunlukta yapılan örgüler genellikle 4-6 saat aralığında tamamlanmaktadır. Yapım aşaması bir nebze uzun olsa da kullanım süresinin uzunluğu ve konforu bu açığı kapatmaktadır.

Add Your Comment