fbpx

Afrika örgüsü kaç saat sürer?

Afrika örgüsü kaç saat sürer?

Uzun süre kullanılabilen saç modelleri arasında Afrika örgüsünü de sayabiliriz. Kullanım süresi kişiden kişiye değişiklik gösterse de ortalama olarak 2 ile 3 ay civarındadır. Ortalama bir standart Afrika örgüsünde 150 den fazla örgü bulunur. Profesyonel uygulanan örgülerde dipler knotless bağlama tekniği ile bağlanmalıdır. Bu teknikte dipler düğüm olmaz ve her yöne dönebilir. Afrika Örgüsünde bir çok teknik olsa da en geçerlisi knotless tekniğidir.
Örgüler; Kalın Afrika Örgüsü, Standart Afrika Örgüsü ve İnce Afrika Örgüsü olarak kabaca 3 e ayrılır. Genellikle uygulanan standart kalınlıkta olan örgüdür. Bu modeli uygularken başın arka tarafı biraz daha büyük tutamlarda alınarak örülmelidir. Aksi taktirde arka yüzeyde çok fazla örgü olur ve kullanımı konforsuz hale gelir. Örgüler uygulanırken önce kişinin saçları belirlenen bölgelere bölünmeli ( üst-yanlar-arka). Her bölgeye uygun şekilde uygulama yapılmalıdır.
Yapılan çalışmanın estetik görülmesi için standar örgüde tutamlar ne çok büyük ne de çok ufak ayrılmamalıdır. Simetrik uygulama için mutlaka önceden planlanarak uygulamaya başlanmalıdır.
Afrika örgüsünün süresini belirleyen şeylerin başında ebatlandırma gelir. Eğer tutamlar çok büyük ayrılarak uygulanırsa, örgü işlemi kısa sürede tamamlanır. Fakat oluşan görüntü estetik olmayacaktır. Ortalama saç yoğunluğuna ve baş çevresine sahip kişilerde işlem 5-6 saat civarı zaman almaktadır.
Süreyi etkileyen bir diğer faktör örgülerin uzunluğudur. Standart uzunluktaki örgüler gögüs altında biter ve tamamlanma süreleri aşağı yukarı aynıdır. Bel uzunluğunda biten örgülerde tahmini süre 2 saat kadar uzayabilmektedir.
İnce Afrika Örgüsünde ortalama işlem süresi; tek kişilik bir kuaförle 7-8 saati bulabilmektedir.
İşlemleri layıkıyla ve estetik şekilde yaparak bu süreler pek de aşağı çekilemez. Uygulanacak ek saçların doğru uzunlukta kesilip taranması dahi başlı başına zaman alır. Bu sürelerden kısılamaz.
Kalın Afrika Örgüsünde, tutamlar daha büyük ayrılıp uygulandığından süre daha kısalmaktadır. Ortalama olarak 4-5 saat civarında tamamlanır.
Kısacası doğru tekniklerle, özenli ebatlanmış kalınlıkla, düzgün hazırlanmış ek saç kullanarak standart işlem ortalama 6 saat civarındadır. Bu süreyi aşağı çekmek pek de mümkün olmamaktadır.

Add Your Comment