fbpx

Afrika örgüsü kullanımı zor mu?

Afrika örgüsü kullanımı zor mu?

Afrika örgüsü kullanımı hakkında en sık aldığımız sorulardan biri budur. Afrika örgüsü kullanımı zorlayıcı mı? Kullanırken nelerle karşılaşabilirim? En konforlu kullanım için neler tavsiye edilir. Bu tarz sorulara cevap olabilmek adına bu yazıyı yayınlamaya karar verdik.

Örgülerin kullanım zorluğu olup olmadığı bir kaç etkenle birebir ilgilidir;

  • Yapılan örünün simetrik olarak uygulanması.
  • Kullanılan saçın kalitesi.
  • Uygulayan salonun deneyimi ve ilgisi.
  • Kullanıcıya, Örgülerin bakımı ve kullanımı hakkında doğru bilgiler verilmesi.

Bu maddelerin Afrika örgüsü kullanım süresi ve konforu ile direkt alakası vardır. En önemli etkenlerden biri; örgüler uygulanırken saçın simetrik ve doğru ebatlarda ayrılması, eklenecek saçın doğru miktarda seçilmesidir. Eğer simetrik olmadan ayrılır ve yanlış oranlarda sentetik saç eklenirse. Kullanıcı saçı toplamakta ve şekil vermekte zorlanacaktır. Bunun önüne geçmek için saçlar mutlaka kademe kademe ayrılıp işlemin her adımında kontrollü devam edilmelidir.

Bilindiği üzere zenci örgüsü ek saç kullanılarak uygulanır. Kullanılan saçın cinsi, kalitesi ve yoğunluğu kullanımı bire bir etkiler. Afrika saç örgüsü uygulanırken mutlaka birinci kalitede kanekolan fiber saçlar tercih edilmelidir. Bu özellikteki saçlar yıkama sonrası su tutmadığı için kolayca kurur ve koku problemi yaratmaz. Afrika örgüsünde koku şikayetlerinin olması genellikle kurumayan saçlar yüzündendir. Ek saçların tuttuğu su, dipteki nemin zamanla koku yaratmasına sebebiyet verir. Bu tarz şikayetleri azaltmak için mutlaka kaliteli saç kullanılmalıdır.

İşlemi uygulayan personelin eğitimden geçmiş olması ve sürece hakim olması gerekir. Hatalı saç ayrımı, hatalı dip bağlama tekniği saçların estetik görüntüsünü bozacağı gibi, ilerleyen süreçte saçlara zarar da verebilir. Bu yüzden uygulamanın yapılacağı salona karar verirken mutlaka kapsamlı araştırmalar yapılmalı, salonun tecrübesi sorgulanmalıdır.

Kullanım sürecinde en büyük etkenlerden biri de kullanıcının saçına uyguladığı yıkama ve şekillendirme teknikleridir. Bu konularda kullanıcı mutlaka bilgilendirilmeli ve doğru yönlendirmeler yapılmalıdır. Bunlardan en önemlisi yıkama aşamasıdır. Zenci örgüleri kullanım süresini uzatmak ve kendi saçlarınızın daha sağlıklı hale gelmesi adına haftada 2 defa yıkanması önerilir. Örgü kullanmadan önce insanlar genellikle saçlarını çok sık yıkar, çok fazla şampuan ve saç kremi kullanır. Bu alışkanlık saça tahmininizden çok fazla zarar verir. Saçlar anatomik yapısı gereği, saç derisinden salgılanan yağlarla dipleri dış etkenlere karşı korumaya alır. Sürekli ve aşırı şampuan kullanarak yıkamak, saçları savunmasız hale getirir ve zamanla saçlar daha kırılgan ve dökülmeye müsait hale gelir. Bunun önüne geçmek için saçlarınızı haftada maksimum 2 defa, krem içermeyen şampuanlarla ve şampuanı sulandırarak uygulamak gereklidir.

 

Add Your Comment