Afrika örgüsü ne kadar kullanılır ?

Afrika örgüsü ne kadar kullanılır ?

Afrika örgüsünün kullanım süresi ve kullanım şekli hakkında bir çok soru alıyoruz. Bu sorulara cevap vermek adına bu yazıyı yayınlamaya karar verdik. Afrika örgüsü ve Afro dalgası kullanım süresi ve bu süreyi en uzun en konforlu hale getirebilmek adına neler yapılmalı? Nasıl yıkanmalı, nasıl kullanılmalı gibi sorulara cevap vermeye çalışacağız.
Afrika Örgüsü, ek saç kullanılarak uygulanır. Kullanılan ek saçlar, her ne kadar dipten özel tekniklerle bağlanıyor olsa da, aşırı gergin toplamak, çok fazla ıslak bırakıp ağırlaşması gibi sebeplerle dipten kaymaya başlayabilir. Bu gibi durumların önüne geçmek için; çok fazla gergin toplamamalı. Denizde ve havuzda kullanırken saçları üstten toplayarak, ağırlaşıp aşağı çekmesinin önüne geçilmelidir.
Dipten kaymalara neden olabilecek bir başka etken de saç kremleridir. Kremli şampuanlar saçları daha kaygan hale getireceği için, örgülerin birleşim yerlerine uygulamaktan kaçınılmalıdır. Kremli şampuan veya saç kremi kullanmak Afrika örgüsünün kullanım ömrünü düşürecektir.
Alıştığınız şampuanı kullanmaya devam etmek istiyorsanız, şampuanı bolca sulandırarak uygulamalısınız. Mümkünse kremsiz ve mentol içeren şampuan tercih etmek daha ideal olacaktır.
Afro dalgası saçları yıkarken de aynı yöntemi uygulamak saçların kullanım ömrünü uzatacaktır. Afroları yıkamadan önce ( mümkünse kremsiz şampuan ) şampuanı bolca sulandırıp döktükten sonra, saç diplerini ovalayarak hafifçe masaj yapmak ve iyi durulamak yeterlidir. Eklenen kıvırcık saçları, çitileyerek veya ovalayarak yıkamak saçları karıştırarak zarar verecektir. Eklenen ek saçlar, koku ve kir tutmayan özelliktedir. Bu sebeple akan şampuan saçların temizlenmesi için yeterlidir.
Saçları aşırı yıkamaktan kaçınmalı, haftada 1 veya 2 defa yıkayarak kullanabilirsiniz. Normal saçın aksine, sık yıkanan afro saçlar veya örgüler diplerinde şampuan kalıntısı ve toz biriktirerek daha fazla kirlenmektedir. En ideal yıkama sıklığı haftada maximum 2 defa veya daha azdır.
Afrika örgüsünü veya Afro saçları yıkadıktan sonra, suyunun süzülmesini bekledikten sonra havluya sarıp kalan suyu havlunun emmesini sağlayabilirsiniz. Dipleri kurutmak için soğuğa yakın fön kullanarak kalan nemi alabilirsiniz.
Zenci örgüsü hiç bir bakım istemez. Fakat afro dalgası saçlar, her gün fön suyu kullanakar parmaklar yardımı ile taranmalıdır.
Bu önerilere uyarak kullanılan örgü ve afrolar, saç uzama hızı ile orantılı olarak 2 veya 3 ay aralığında kullanılabilir. 3 ay üzerinde kullanımı tavsiye etmiyoruz. Çünkü günlük rutin dökülen saçlarınız örgülerde hapis kalır ve çok uzun kullanımda diplerde dolaşarak rastalaşmaya başlayabilir. Sökerken zorlayıcı olacağı için 3 ay üzerinde kullanımdan kaçınmalısınız.

 

Add Your Comment