Afrika Örgüsü ve Saç Kaynağı Farkı

Afrika Örgüsü ve Saç Kaynağı Farkı

Afrika  örgüsü, günümüzde dahi geleneksel yöntemlerle uygulanan bir işlemdir. Saçlarının formunu veya rengini değiştirmek isteyen, yenilenmek isteyen herkesin kullanabileceği pratik bir tarz yaratır. Örgüleri diğer yöntemlerden ayıran en belirgin özellik uygulama sırasında hiç bir kimyasal işlem veya ısı kaynağı kullanılmamasıdır.

Zenci örgüsü uygulanırken, saçları eşit tutamlarda ayırarak, dipten başlayarak ek saçlar eklenir ve uca doğru 3 ayrı tutam halinde örülerek bitirilir. İşlemin hiç bir esnasında kişinin kendi saçına zarar verebilecek kimyasallar kullanılmaz. Saç kaynağı denen yöntemlerde, saç boyunu uzatmak ve hacim katmak için saç tutamları kullanılır. Fakat bu tutamlar kimyasal maddeler ve ısı ile iki saçın birbirine kaynaştırılmasıdır. Isı uygulanan ve kimyasala maruz kalan her saç eninde sonunda zarar görecektir.

Saçlar yapısı gereği keratin ve yağ bezlerinden salgılanan lipitlerden oluşur. Bu yapıya ısı vermek ve kimyasala maruz bırakmak saçın yapısına zarar verecektir. Boya veya açıcı gibi işlemlerde de aynı etkiyi gözlemlemekteyiz. Açıcı kimyasallara maruz kalan saç, kısa sürede yıpranır ve yapısında bozulmalar gözlenir. Bu etkinin en büyük sebeplerinden biri ısı kaynaklarıdır. Vücudumuzun tümünde olduğu gibi saç hücrelerimiz de ısıya duyarlıdır.

Saçlarda tahribat yaratmamak adına, ısıl işlemlerden uzak durmak ve doğal yöntemleri tercih etmek yerinde olacaktır. Kimyasal kaynak yöntemlerinden uzaklaşmak ve saçların yıpranan kısımlarını kestirerek dipten sağlıklı uzamasını beklemek yıpranan saçlar için en iyi seçenektir.

Uzun süre açıcı veya kimyasal kaynak işlemlerine maruz bırakılmış saçlarda, kendiliğinden kırılmalar ve ıslak halde lastik benzeri uzamalar görülür. Bu durumlarda saçın yıpranmış kısımlarını mutlaka kestirmek ve mümkünse dermatolog gözleminde doğal yağlar kullanarak saç sağlığını bir an önce eski haline getirmek önemlidir.

Zararlı yöntemler dışında, koruyucu saç şekilleri olarak da geçen Afrika örgüsü kullanmak saçlarınıza asla zarar vermez. Örgüler doğru yöntemle ve bilinçli ellerde uygulanırsa saçlarınız kendi dip yağı ile beslenerek doğal dengesine kavuşur. Özellikle örgü kullanırken saçların az yıkanması ve şampuanlanması tavsiye edilir. Kimyasal arındırıcıdan ve aşırı yıkamadan uzak kalan saç hücreleri, kendi nem ve yağ dengesini tekrar kurabilir. Saçların aşırı yağlanmasının veya kurumasının ana sebebi aşırı yıkamadır. Sürekli yıkanan saçlar gerekli yağ dengesini kaybeder ve savunma olarak daha fazla yağ üretmeye başlar. Bu döngü saçın aşırı yağlanmasına sebep olur.

Kimyasal yöntemlerin aksine Afro dalgası veya Afrika örgüsü gibi doğal işlemler saça asla zarar vermez. Aksine saçın doğal dengesine kavuşmasında yardımcı olur.

Add Your Comment