fbpx

Afrika Örgüsü Yapımı

Afrika Örgüsü Yapımı

Son yıllarda ülkemizde hızlıca popüler olan Afrika Örgüsü, daha önce kullanmayan kişiler tarafından epeyce merak ediliyor. Afrika örgüsü yapımı nasıldır? Kullanım süresi ve bakımı nasıl olmalıdır? gibi bir çok soru alıyoruz. Bu yazıda Zenci örgüsü yapımı ve kullanımı hakkında bilgiler vereceğiz.
Afrika Örgüsü Nasıl Yapılır?
Sokak modasını hızla değiştiren Afrika tarzı saçlar, ülkemizde de karşılık bulmaya başlamıştır. Bu modellerin en başında Afrika Örgüsü geliyor. Bu örgü modeli kişinin kendi saçlarına dipten başlayarak ek saç eklenmesi ve örülmesi ile meydana gelir. Kişinin yüz hatlarına, seçtiği modele göre saçlar parçalara ayrılarak işleme başlanır. Her renkte olabilen sentetik kanekolan saçlar, kişinin tercihine göre uzunluk ve kalınlıkta eklenerek işleme devam edilir. İşlem esnasında kesinlikle kimyasal maddeler veya ısı uygulanmaz. En çok bilinen yanlışlardan biri, örgülerin diplerine balmumu vs gibi maddeler sürüldüğüdür. Örgüler sadece el yordamı ile, düğüm atmadan özel teknikler sayesinde diplere eklenir.
Afrika Örgüsü Acıtır Mı?
Diplerden eklenen saçlar aşırı gergin olmamalıdır. Her yöne dönebilecek şekilde eklenmelidir. Aksi taktirde süreç acılı olacaktır. Saçlar eklenirken, Dünya’da en çok kabul gören knotless tekniği ile eklenmeli, kesinlikle düğüm atılmamalıdır. Zenci örgüsünün ağrılı olmasının sebebi; Afrikalı kuaförlerin kendi saç kalınlıklarına yatkın elleri yüzündendir. Afrikalılar genetik olarak çok kalın telli ve sert saçlara sahiptirler. Eğer Türk saç tipine göre eğitim verilmemiş kuaförler tarafından uygulanırsa Afrika örgüsü can yakabilir. Bu sebeple mutlaka deneyimli bir salonda uygulama yapılmalıdır.
siyah uzun afrika saç modelleri

Afrika Örgüsü Kullanım Süresi Ne Kadar?

Doğru tekniklerle uygulanmış, kullanım talimatlarına uyularak kullanılan örgüler, 3 aya kadar kullanılabilir. 3 aydan uzun sürelerde kullanılması tavsiye edilmez. Günlük dökülen saçlar örgü içlerinde hapis kalır. Bu saçlar 3 ayın üzerindeki sürelerde diplere dolanarak rastalaşmaya başlayacaktır. Bu tarz olumsuz durumların önüne geçebilmek için zenci örgüleri 3 aydan daha uzun kullanılmamalıdır.
Afrika Örgüsü Saça Zarar Verir Mi?
Aşırı gergin örülmemiş, doğru teknikle uygulanan örgüler saça hiç bir zarar vermez. Aksine saçlar fön, tarak gibi zarar veren etkenlerden uzak kalarak daha sağlıklı hale gelecektir. Buradaki en önemli nokta uygulamayı yapacak salonun özenle seçilmesidir.

Add Your Comment