Afro dalgası nasıl yıkanır?

Afro dalgası nasıl yıkanır?

Afro su dalgası saç modelini yaptırmaya karar verenlerin, aklına ilk gelen sorulardan biri de afro saçın nasıl temizleneceğidir.
Bu yazıda olabildiğince detaylı şekilde afro kıvırcık saçlarının nasıl yıkanması ve bakım yöntemlerinin neler olduğu üzerinde durucaz.
Afrika dalgası da denen saçlar uygulanırken kendi saçlarınız ince sıralar halinde örülerek işleme başlanır. Bu işlem tamamlanınca seçilen renkteki ek afro saçlar düğüm yöntemiyle altta kalan örgülere bağlanır. İşlem tamamlandığında alttaki örgüler görünmez olur ve örgü aralarında ufak boşluklar kalır (doğru yöntemle uygulanırsa).
Yıkama aşamasında bırakılan ufak boşluklar kafa derisine suyun temas etmesine ve derinlemesine temizlenmesine çok etki edecektir. Dip örgü profesyonel tekniklerle uygulanırsa temizlik aşaması da gayet yeterli olacaktır. Bu anlamda uygulamayı yapan salonun yeterince tecrübeli olması önemlidir.
Yıkama işlemine başlarken kremsiz şampuanlar tercih edilmeli, ve şampuan bol su ile karıştırılarak konsantre halden çıkarılmalıdır. Krem içeren şampuanlar daha yapışkan yapıda olduğu için diplerde birikecek ve toz vs. gibi etkenlerin diplerde birikmesine neden olacaktır.
Şampuanı sulandırma önerimizde bu yüzden göz ardı edilmemelidir. Sulandırmadan veya köpük haline getirilmeden direkt uygulanan şampuan diplere yapışacak ve iyi durulamanın önüne geçecektir.
Eğer yaz ayları gibi sıcak dönemlerde Afro dalgası kullanılacaksa, mentol içeren şampuanlar tavsiye edilebilir. Mentol saç diplerini ferahlarak daha konforlu bir kullanım sağlar.
Sulandırılmış şampuan saç diplerine dökülüp, nazik hareketerle kafa derisine masaj yapıldıktan sonra iyice durulanmalıdır. Ardından havluya sarılıp kuruması beklenebilir. Yeterince suyu emilince, soğuk fönle diplerin iyice kurumasına yardımcı olunabilir.
İşlem esnasında kullanılan saçlar sentetik yapıda olduğu için yüksek ısı veya aşırı çekiştirerek taramaya çalışmak saçların görünümünü bozacaktır.
Saçlar yeterince kuruduktan sonra fön suyu ile birbirinden ayrılmalıdır. Dipleri koruyarak tüm afro saçınıza fön suyu sıktıktan sonra, ellerinizi tarak gibi kullanarak saçları birbirinden ayırabilirsiniz.
Kullanım talimatlarına yeterince uyulduğu müddetçe, Afro su dalgası saçlar yapısını koruyacak ve 3 aya dek kullanım imkanı verecektir.
Yıkama işlemini haftada maximum 2 defa ile sınırlamak hem ek saçların formunu kaybetmemesi hem de diplerde kir, tortu birikmemesi için önemlidir. Sanılanın aksine sık yıkanan değil az yıkanan afro saçlar daha temiz kalacaktır.

Add Your Comment