fbpx

AFRO DALGASI SAĞLIKLI MI ?

AFRO DALGASI SAĞLIKLI MI ?

Kadınlar dönem dönem kendilerini aynada farklı görmek ister. Saç rengini değiştirmek, uzun saçlara sahipse kısaltmak, dalgalı saça sahip olanlar düzleştirmek, düz saçlılar saçlarını hareketlendirmek ister. Bu yüzdendir ki kuaför ve güzellik salonları devasa bir sektör haline gelmeye başladı.
Kullanılan yöntemlere bağlı olarak bazı uygulamalar masumken, bazıları da saça ciddi zararlar vererbiliyor. Kısa saçlarını uzatmak isteyen kadınlar kimyasal kaynak yöntemlerine başvurup bu uygulamayı uzun süre kullandıklarında saçlarındaki cansızlaşmayı farkedecektir. Kimyasal ve ısı uygulanan tüm yöntemler, saça öyle veya böyle zarar verecektir. Saçlarımız vücudumuzun diğer kısımları gibi ısıya ve kimyasallara duyarlıdır. Dışarıdan uygulanan her müdehale onun doğal yapısını etkiler. Özellikle açıcı ve boya gibi işlemler, kimyasal kullanılarak uygulanan kaynaklar saçın olağan yapısına zarar vermektedir.
Peki Afro su dalgası bu işlemlere nazaran sağlıklı mı?
Yapımı itibari ile kimyasal veya ısı kullanılmayan işlemler saça hiç bir zarar vermez. Ama bu işlemi uygularken kişinin saç yoğunluğu ve saçın yorgunluk durumu göz önüne alınarak uygulanmalıdır. Bu yüzden işlemi yapan salonun mutlaka deneyimli olması gereklidir.
Boyadan, açıcıdan veya kaynaklardan yorulmuş, kopmaya müsait durumdaki saçlar her halukarda kopacaktır. saçın cansız kısmından kurtulmak adına ölü kısmı kestirmek iyi bir başlangıç olacaktır. Çünkü sağlıksız kısım dipten gelecek sağlıklı saçı da etkileyecek uzamayı yavaşlatacaktır.
Eğer saçlarınız çok yorgunsa Afro dalgası veya Afrika örgüsü yaptırmadan önce kestirmenizi tavsiye ederiz.
Afro dalgası uygulanırken sadece el tekniği ile örülen saçların üzerine ek saçlar düğümlenir, bu sayede kendi saçlarınız altta korunur ve sağlıklı biçimde uzar.
Uzun süreler Afro dalgası kullananlar bilir ki, işlem görmeyen saçlar hızlıca toparlanır ve canlanır. Günlük uygulanan fön, tarama gibi işlemler bile saçlarınızı ister istemez kırar ve yıpratır. Afro içinde korunaklı kalan saçlar zaman içinde kendi dip yağı ile beslenerek sağlıklı ve canlı haline geri döner.
Saçlarınızın rengini, yoğunluğunu veya boyunu değiştirmek istiyorsanız, afro su dalgası en sağlıklı ve mantıklı yöntemdir. Kullanılan saçlar istediğiniz zaman sökülebilir özellikte olduğu için 3 ay dolmasını beklemeden eski halinize dönmeniz 1-2 saat içinde gerçekleşecektir.

Add Your Comment