Marjinal saç modelleri denilince ilk akla gelen modeller arasında mutlaka rasta vardır. Rastalar örgü saç modelleri kategorisine pek girmese de benzer görüntülerde olduğu için rasta örgü olarak adlandıranlar da vardır. Rastalar bir kaç farklı yöntemle meydana gelebilir, bunların içinde el değmeden, zaman içinde saçların kendi kendine birbirine karışması ile olanlarda var. Tığ yardımı ile dışarıdan müdahale ederek uygulanan biçimlerde mevcut. Günümüzde genellikle bir rasta uzmanı tarafından uygulanan  dreadlock rastalar iki farklı biçimde uygulanabiliyor. Sökülebilir (fake rasta) veya kalıcı rasta olarak isimlendirilebilir.

Fake rasta, ek saçlar ile dışarıda hazırlanan rastalar, kişinin kendi saçına özel yöntemlerle eklenerek uygulanır, uygulama süresi kalıcı rastaya nazaran daha kısadır. İstenildiğinde ekler sökülerek kendi saçına dönüş yapılabilir. 3 Ayda bir rastalar sökülüp gerekli onarımlar yapılarak ömür boyu kullanmak mümkündür.

Kalıcı rastada ise kişinin kendi saçı yeterince uzun ve yoğunsa, dışarıdan ek saç eklemeden uygulama yapılabilir. Yeterli uzunlukta veya yoğunlukta saça sahip olunmadığı durumlarda, ek saçlar vasıtası ile saçlara daha hacimli – uzun bir görüntü verilebilir. Geçici rastanın aksine eklenen ek saçlar geri sökülemez. Bakım süreci, dipten uzayan saçların tığ yardımı ile tekrar rastalanmasına dayalıdır.

Rasta uygulanırken balmumu veya benzeri yardımcılar kullanılarak uygulamak mümkün olsa da, genellikle sadece el işçiliği ile uygulanması da mümkündür.

Tarihsel olarak, 1930 lu yıllarda Jamaika da ortaya çıkan  Rastafari kültürü vasıtası ile dünyaya yayılan saç modeli, daha sonraları reggae müzik sayesinde daha geniş kitlelerde karşılık bulabilmiştir. Etiyopya ve Jamaika da daha katı kültürel ve inançsal karşılıkları olan dreadlock, Hindistan topluluklarında da kendine mitsel bir alan yaratmıştır.

-Rastalar Kokar mı ?

*Doğru yöntemlerle temizlenen rastaların koku yapması söz konusu değildir.

-Rastaları Çıkaramak İstediğimde Saçımı Kesmeli Miyim ?

*Fake rasta tercih edilirse saça hiç bir zarar varmeden söküm işlemi gerçekleşebilir. Kalıcı rastalarda böyle bir durum söz konusu değildir. Rastaların kesilmesi gerekir.

-Rastalarımı istenilen renge boyayabilir miyim ?

*Sentetik saçla uzatılan rastalar boya tutmayacağı için renk değişimi mümkün olmayacaktır. Fakat kendi saçınızla veya doğal ek saç eklenerek yapılan rastaların sonradan renklendirilmesi mümkündür.

Eğer rasta sizin tarzınıza uygun değilse Afrika örgülerine göz atmanızı tavsiye ederiz : Afrika Örgüsü