Kısa saça afro dalgası yapılır mı ?

Kısa saça afro dalgası yapılır mı ?

Afro dalgası, diğer afrika tarzı saçlarda olduğu gibi ek saç kullanımına dayalı bir saç stilidir. Kullanıcının saç yapısı ve yoğunluğuna bağlı olarak değişse de, uygulamanın sağlıklı yapılabilmesi ve kullanım süresinin makul sürelerde olması için bir takım şartlar vardır.

Afro saç uygulaması kişinin saçlarının eşit sıralara bölünüp, ek saç ekleyerek balık sırtı şeklinde örülmesi ile başlar. Ortalama 18-24 sıra kadar örgünün tamamlanması ile ilk aşama tamamlanır. Bu aşamada kişinin kendi saç rengi ve eklenecek afroların rengi göz önüne alınarak dip örgüde kullanılacak saç rengi belirlenir. Gerekirse bir kaç renk karıştırılarak en makul ton yakalanmalıdır.

Sonraki aşamada ufak tutamlara ayrılan afro saçlar, tığ benzeri kroşet yardımıyla örgü aralarından geçirilerek özel yöntemlerle düğümlenir. Bu aşama işlemin zaman alan ve en çok özen gösterilmesi gereken aşamadır. Saçların dağılımı ve ekleme esnasındaki düğümler doğru şekilde yapılmalı kademe kademe ilerlenmelidir. Saçların kulak hizasından başlayıp diğer kulağa kadar giden alt çevresine gizleyici bir teknik uygulanarak, saçlar toplansa dahi alttan belli olmayacak hale getirilmelidir. Kullanıcının tercih ettiği çizgide saç ayrımı belirlenip, bu çizginin de doğal görünmesini sağlamak için kamufle edici özel bir teknik uygulanmalıdır.

Ekleme ve teknik ayrım kısımları bitirildikten sonra, Afro saç kesimi aşamasına geçilir. Bu aşamada öncelikle ön çerçevede bebek saçları kesilip daha doğal bir görünüm hedeflenir. Ayrım noktalarına aynı kesim teknikleri uygulanarak saçların olabildiğince doğal görünmesi amaçlanır.

Tüm bu aşamaların uygulanabilmesi ve işlemin sağlıklı şekilde ilerlemesi için; kullanıcının saç yapısına ve yoğunluğuna göre değişkenlik gösterse de minimum 7-8 cm saça sahip olması gereklidir.

Bu uzunluktan daha kısa saçlara uygulama yapılması halinde,  yapım aşaması konforlu geçmeyecek ve beklenen sürede kullanım sağlanamayacaktır.

Saçların aşırı uzun olması da işlem için bir handikap yaratacaktır. İlk aşamadaki balıksırtı örgüler saçların uzunluğu yüzünden aşırı kalın ve yüksek duracak, ek saç eklenmesi ile birlikte baş çevresinin olduğundan çok çok büyük görünmesine sebep olacaktır. En ideal ve konforlu kullanım için kişinin 10 cm den uzun  60 cm den kısa saçlara sahip olması idealdir.

 

1 Comment

  • by tgadmin Posted 7 Ocak 2023 17:38

    trytr

Add Your Comment