fbpx

Saç Nasıl Örülür ?

Saç Nasıl Örülür ?
beylikdüzü afrika örgüsü fiyatları ve modelleri

siyah ve yeşil afrika saç örgüsü resimleri

Saç örgüleri hemen hemen her insan topluluğunda, her medeniyette karşılık bulan bir  tarzdır. Kimi zaman örgülü saçın rahatlığı, kimi zaman estetik görünümü için tercih edilir. Her toplumun, her kültürün kendine has örgü stili olsa da , en bilinen ve en çok uygulanan örgü çeşitleri Afrika kaynaklıdır. Tarih boyunca Mısır medeniyetleri,  İskandinav asıllı Viking savaşçıları, Doğu Avrupa kültürlerinin kendine has ve bir çok mesaj içeren örgü modelleri kullandığı biliniyor. Genellikle savaş öncesi yüz boyama, savaşçıların vücutlarını yağlaması gibi ritüellere benzer şekilde saç örgüleri kullanılmıştır. Daha sonralarda estetik görünüm amaçlı da kullanılmaya başlayan örgüler bu toplumlarda kendine geniş bir yer edinmiştir.

Afrika Kıtasında ise durum çok farklı şekilde ilerlemiş, genellikle kadınlar arasında ve sadece estetik amaçlı kullanılmaya başlanıp geliştirilmiştir. Afrika’da neredeyse her kabilenin kendine has saç örgü biçimi ve içerdiği mesaj farklılığı vardır. Kimi kavimlerde sadece evlenme çağındaki genç kızlar örgü kullanırken, bazı kabilelerde çocuk sahibi annelerin box braids kullanımı daha yoğundur.

Zaman içinde kültürlerin birbirleri ile teması arttıkça örgü çeşitlerinde ve biçimlerinde aynılaşmalar başlamış ve içerdiği mesajlar da kaybolmuştur. Günümüzde dahi sadece estetik amaçlı kullanılan saç örgülerinin asıl atasının Afrika kıtası olduğunu söyleyebiliriz. Genellikle box braids (afrika örgüsü), twist (senagales twist), cornrows (pass mach – american corn – nuts ) gibi modeller yaygınlıkla kullanılır.

Saç örgüsünün sağlıklı yapılabilmesi için kişinin saçı en az 8-10 cm civarında olmalıdır, daha kısa saçlara da uygulanabilse dahi kullanım ömrü pek uzun olmayacaktır. Örgüler uygulandıktan sonra en önemli bakım metodu sulandırılmış kremsiz şampuanlar kullanarak, mümkün oldukça az yıkamaktır. Az yıkanan ve kendi haline bırakılan saçlar normalden daha hızlı uzayacak ve dip yağıyla beslenerek daha sağlıklı hale gelecektir.

Uygulamadan sonraki ilk günlerde aşırı sıkı toplamak, ard arda yıkamak saçlarınıza aşırı yük binmesine ve baş ağrısına sebebiyet vereceği için önerilmez. Fiber saçla uygulanan örgüler daha temiz ve pürüzsüz görünecektir. Fiber ek saçların diğer bir faydası da hafif olmalarıdır. Aşırı ağır olmadığı için saçlarınıza hiç bir zarar vermeyecektir.

Bir düğer önemli husus uygulamayı yapan kişinin Türk tipi saçlar için eğitimden geçip geçmediğidir. Kendi saçları kalın ve güçlü yapıda olan Afrikalı kuaförler, aynı tekniklerle Türklere örgü uyguladığında aşırı gergin ve sert uygulayabiliyorlar.

Add Your Comment