fbpx

Saç Örgüsü Modelleri

Saç Örgüsü Modelleri

Zor saçlara sahip olanlar çok iyi bilir ki; her sabah saçları şekillendirmek ve bakım yapmak kolay değildir. Günlük hayatın yoğun temposuna başlarken bir de saç şekillendirme için vakit harcamak yaşam konforunu düşürmektedir. Hele bazı saçlar vardır ki, ne yapılırsa yapılsın istenilen şekli almaz veya gün içinde dış etkenlerden çok etkilenerek formu bozulur.
Saç örgüleri bu tarz durumda hayat kurtarıcı olmaktadır. Sabah yataktan çıkıp direkt güne başlamak, her an hazır ve bakımlı olmak çok konforlu bir durumdur. İş hayatında veya günlük hayatta odaklanacak bir sürü durum varken, saç şekillendirmeye bu kadar vakit ayırmak neredeyse mümkün değildir.
Özellikle ek saç ile yapılan ve kullanım süresi 2-3 ay gibi uzun olan Afrika örgüleri, estetik görünümün yanında çok konforlu kullanım sağlar. İstenilen renkte ve uzunlukta yapılabilir olması, Zenci örgülerini bir adım öne taşıyor.
Kendi saç boyunuz 10 cm civarındaysa örgüler rahatlıkla yapılabilir ve kullanım süresi boyunca büyük kolaylık sağlar.
Bir diğer kurtarıcı modelse cornrows örgüdür. Balıksırtı veya Hollanda örgüsü olarak da anılan bu modeller, Çok kısa sürede uygulanabilir. Yapılan sıra sayısına göre kullanım ömrü uzasa da ortalama olarak 1 hafta ile 6 hafta arası ömrü vardır. Hem göz alıcı hem pratik bir saç modeline sahip olmak isteyenler sıklıkla bu örgüyü kullanmaktadır. Kullanılan ek saçlar sayesinde istenilen renklerde ve kalınlıkta uygulanabilir. Bu sayede saçınız hiç zarar görmeden renkli bir yapıya kavuşmuş olur.
Çok tercih edilen bir diğer örgü biçimi de twist örgü modelidir. Twist uygulanırken; dipten eklenen ek saçlar burgu yöntemi ile uca doğru şekillendirilir. İstenilen kalınlığa göre uygulanan bu model diğer örgülere nazaran biraz daha kısa kullanım ömrüne sahiptir.
Afro dalgası olarak adlandırılan ve kıvırcık ek saçlar ile uygulanan saç modelinde ise, saçlar cornorws şeklinde örülüp başa sabitlenir. Üzerine kıvırcık saçlar minik minik eklenerek işleme devam edilir. Bu modelde tercih edilecek ek saçlar dip rengine uyumlu olmalıdır. Daha doğal bir görünüm yakalamak için diple uyumlu renkte seçilen ek saçlar, kişinin yüz hatları baz alınarak kesilmeli ve son hali verilmelidir.
Koruyucu saç modelleri içinde sayılan örgü çeşitlerinde, kimyasal veya ısı kullanılmadığı için saçlar zarar görmez. Aksine kendi yağıyla beslenerek daha sağlıklı uzar.
Kullanım süresi boyunca az yıkayarak ve bakımını düzenli yaparak bu modelleri gönül rahatlığı ile tercih edebilirsiniz.

Add Your Comment