Saç Uzatma Yöntemleri

Saç Uzatma Yöntemleri

Saçları uzatmanın en tutarlı yöntemi sabırlı davranmaktır. Bir an önce uzun saçlara kavuşmak çoğu kadının hayali olsa da, uzun bir süreç olduğunu bilerek başlamak gerekir.
Ortalama bir insan saçı, ayda 0,8 ile 1,2 cm arasında uzar. Kadın saçlarının erkek saçına nazaran daha hızlı uzadığı da bilinen bir gerçektir.
Özellikle yaz aylarında, D vitaminin de etkisinin artması ile daha hızlı uzama elde edilir.
Tüm bunları da hesaba dahil ettiğimizde, saçlar yılda ortalama 12-15 m kadar uzar. Yani bel hizasında saçlara kavuşmak için ortalama 6-8 sene zamana ihtiyaç vardır. Ortalama olarak günde 100 tel kadar saç dökülmesi yaşanması da süreyi bir miktar uzatabilir.

Uzama esnasında sağlıklı ve kırıklardan uzak tutmak için de bir kaç yönteme başvurulabilir.
Bunlar arasında;
-Aşırı yıkamaktan kaçınmak (Haftada 2 defa yeterli olacaktır).
-Kuru halde fırçalamamak.
-Düzenli bakım yapmak(Olabildiğince doğal yağlarla).
-Beslenme ve uyku düzenine özen göstermek.
-Düzenli aralıklarla kırıkları kestirmek gibi uygulamalar sayılabilir.
Çoğu insanın yoğun günlük hayatında bunlara vakit ayırması pek de kolay olmayacaktır. Bu sebeple, saçların kendi halinde yıllar içinde uzamasını beklemektense farklı yöntemlerle uzatma arayışına girilir.
Bu yöntemler arasında en çok tercih edilenler dışarıdan ek saç ile uygulananlardır.
Saç kaynağı diye adlandırılan ve bir çok farklı yöntemle yapılabilen ( boncuk kaynak, mikro kaynak) uzatma yöntemlerini inceleyebiliriz. Boncuk kaynak yöntemde, saçlara minik klipsler vasıtasıyla ek saç kıstırılarak tutturulur. Yöntemin dez avantajı klipslerin saçları koparması ve sürekli batma hissi yaratmasıdır. Diğer yöntem ise mikro kaynak diye adlandırılan, saçlara keratin vasıtası ile uzun saçlar ilave edilmesidir. Bu yöntemde ise, saçlar ısı ve kimyasala maruz kaldığı için yıpranır ve kopmalar gözlenir.
Farklı bir saç uzatma yönteminden bahsetmek gerekirse; Afrika saç örgüsü veya Afro dalgasından bahsedilebilir.
Afrika örgüsü, yüzyıllardır Afrika medeniyetlerinde kullanılagelen geleneksel bir yöntemdir. Bu yöntemde kimyasal veya ısı kullanılmaz. Ek saçlar, kişinin saçına dipten başlayarak el becerisi ile eklenir. İstenilen uzunluğa göre örme işlemi devam eder. İşlem tamamen doğal yöntemlerle yapılılr. Bu işlemin dezavantajı ise sürenin uzunluğudur. Saç kaynağı 2-3 saatte tamamlanırken, Afrika örgüsü 4-5 saati bulabilir.
Eğer dalgalı ve hacimli saçlara sahip olmak isterseniz, Afro dalgası denen uygulamadan bahsedebiliriz. Bu yöntemde, kendi saçlarınız sıra sıra örülüp başınıza sabitlenir. İstenilen uzunlukta ek saçlar bu sıralar arasından geçirilip düğümlenir ve kesim yapılır. Bu yöntem de tamamen ek becerisi ile yapılır ve saçlara kimyasal uygulanmaz. Afro su dalgası ortalama olarak 4-5 saatte tamamlanır.
Toparlayacak olursak; Saçlarınızı uzatmak için yıllar geçmesini beklemek istemiyorsanız, bahsettiğimiz yöntemler arasından seçim yapabilirsiniz. Bu sayede kısa sürede uzun ve yoğun saçlara sahip olabilirsiniz.

 

1 Comment

  • by tgadmin Posted 7 Ocak 2023 17:34

    vhjkhk

Add Your Comment