Afrika Örgüsü Bakımı

Afrika Örgüsü Bakımı

Saçlarında farklı bir tarz denemek isteyenler, sürekli saçlarına bakım yapmak veya şekillendirmekten yorulup Afrika örgüsü yaptırmaya karar verenlerin ilk sorusu genelde Afrika örgüsü bakımı nasıl olur ? sorusudur.
İnternette her konuda olduğu gibi bu konuda da bilgi kirliliği had safhadadır. Bu konuya elimizden geldiğince açıklık getirmek için bu yazıyı kaleme almaya karar verdik.
Afrika örgüsü bilindiği üzere sentetik yapılı ek saçların, kişinin saçına eklenerek örülmesi esasına dayalıdır. Doğru teknikle ve yüksek kalite ek saçla uygulanan örgüler ilk günden itibaren konforlu bir kullanım sağlayacaktır. Dipten aşırı gergin yapılan uygulamalar kullanım konforunu düşüreceği gibi ilk yıkamalarda dipte şampuan vs birikimini arttırarak kötü bir görünüme sebebiyet verir.
Uygulamanın doğru yapıldığını farz ederek devam edecek olursak. Zenci örgüsü diye tabir edilen örgüler çok sık yıkama ile deforme olabilmektedir. Bu yüzden haftada iki defa yıkanması gayet yeterli olacaktır.
Yıkama öncesi saçları orta kısımdan bir lastik tokayla bağlamak, su ile ağırlaşan saçların dipten tek tek kaymasını yavaşlatacaktır. Yıkama esnasında (eğer aşırı sıcak yaz aylarında değilseniz ) sürekli kullandığınız şampuanı su ile seyrelterek kullanmaya devam edebilirsiniz. Çok sıcak sezonlarda mentollü şampuanlar tercih etmek dipleri ferahlatacağı için tavsiye edilebilir. Örgü aralarında ve diplerde kalıntı yapabileceği için krem içeren veya sulandırmadan kullanılan şampuanlar tavsiye edilmez.
Afrika saç örgüsü kullanımında yapılan en büyük hatalardan biri saçları çok sık yıkamaktır. Sürekli yıkanan saçlar zaman içinde şampuan tortusu, toz vs gibi dış etkenlerin örgü diplerinde birikmesi ile kötü bir görüntüye sebebiyet verecektir.
Eğer sık yağlanan bir kafa derisine sahipseniz, örgü kullanımı boyunca yıkama günlerinin arasını açmak yağlanma oranınızı azaltacak, örgüleri söktükten sonra dahi saçlarınız daha az yağlanacaktır.
Saç derimiz kıl köklerini korumak ve deriyi nemli tutmak için yağ salgılamakta ve yağ seviyesini en optimum düzeyde tutmaya çalışmaktadır. Eğer saçlarımızı her gün yıkarsak vücut arınınan yağı yerine koymak için tekrar yağ üretecektir. Saçlarımızın sürekli yağlı olmasının sebebi budur aslında. Bir süre sonra içinden çıkılmaz bir döngüye dönüşür bu durum. Biz yıkadıkça ve dipten yağı arındırdıkça saç diplerimiz daha fazla yağ salgılar ve durumdan kurtulmak gittikçe zorlaşır.

Add Your Comment